İDLİB’DE SON 3 AYDA ÇATIŞMALAR SURATINDAN 830 BİN ŞAHIS YERİNDEN EDİLDİ

İDLİB’DE SON 3 AYDA ÇATIŞMALAR SURATINDAN 830 BİN ŞAHIS YERİNDEN EDİLDİ

İDLİB’DE SON 3 AYDA ÇATIŞMALAR SURATINDAN 830 BİN ŞAHIS YERİNDEN EDİLDİ

İDLİB'DE SON 3 AYDA ÇATIŞMALAR SURATINDAN 830 BİN ŞAHIS YERİNDEN EDİLDİ

SURİYE’nin İdlib şehrinden rejimin yoğun hücumları sebebiyle can güvenlikleri kaygısıyla güçlü kış koşulları altında kafileler halinde Türkiye hududuna göç etmek zorunda kalan sivillerin rakamı her geçen gün çoğalıyor. Bombardımanlardan kaçan bölge ulusunun kamyon ve kamyonet kasalarında eşyaların arasındaki yolculuğu nesnellere yansıdı.

İç savaştan evvel 1,5 milyon Suriyelinin yaşadığı İdlib şehrinin popülasyonu, Esad rejiminin ataklarıyla karşı eforların bulundukları bölgeleri kaybetmesi üzerine oluşan iç göçle 4 milyona erişti. Esad karşıtı sivillerin ve karşıların son kalesi haline gelen İdlib’te mütareke kararına karşın Rusya ve rejim eforlarının bombardımanı devam ediyor. Ataklardan dolayı canlarını kurtarmak için taşıtlarla eşyalarını yanlarına alanlar, tehlikesiz bölgelere akın akın göç ediyor. İdlib Gerginliği Eksiltme Bölgesi’nin güneydoğusundaki Maaret El Numan ve Serakip ilçelerine savaş uçaklarıyla yapılan bombardıman sebebiyle her gün onlarca sivil yaşamını kaybediyor. Uzun kafilelerin ve insan yoğunluğunun yaşandığı silah seslerinin yükseldiği coğrafyada, millet tehlikesiz bölgelere göç etmek için uzun vasıta kafileleri oluşturuyor.

EŞYALARIN ARASINDA YOLCULUK

Göç sırasında yanlarına aldıklarıyla konutlarından uzaklaşan Suriyeliler, kamyonlar ve kamyonetlerin kasalarında eşyaların arasında yolculuk yapıyor. Türkiye, Suriyeli muhacirlere tehlikesiz bölgede ve hududa yakın şehirlerde takviyelerini sürdürüyor. Bir taraftan bir araya gelen destekler bölge milletine eriştirilirken, öbür yandan ise destek kuruluşları savaştan kaçan ailelerin destek çığlıklarına koşuyor. 

 

sizlere IslamıYaşıyorum.com farkıyla sunulmuştur .
Dualar ve Anlamları

Rüya Tabirleri

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: