PEYGAMBERİMİZ HİCRET ESNASINDA EVİNDE KİMİ BIRAKMIŞTIR?

PEYGAMBERİMİZ HİCRET ESNASINDA EVİNDE KİMİ BIRAKMIŞTIR?

PEYGAMBERİMİZ HİCRET ESNASINDA EVİNDE KİMİ BIRAKMIŞTIR?

PEYGAMBERİMİZ HİCRET ESNASINDA EVİNDE KİMİ BIRAKMIŞTIR?

 

 

Suikastçıların kapıda olduğunu bildiği halde Hz. Ali’nin r.a. Peygamber Efendimizin yatağına uyuyarak gösterdiği cesaret ve fedakârlık.

 

 

Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, Medîne’ye hicret edeceği zaman, Hazret-i Ali’yi yanına çağırdı. Ona hicret hakkındaki ilâhî emri haber verdi. Ardından, üzerinde bulunan emânetleri yerlerine teslîm etmesi için O’nu kendisine vekil tâyin ettiğini bildirdi. Zira Mekke’de, bedelli bir eşyâsı olup da, sıdkını ve emînliğini bildikleri için, onu Resûlullâh’a emânet etmeyen, neredeyse hiç kimse yok gibiydi.

 

Allah Resûlü, müşriklerin plânlarına karşı tedbîr olarak da şöyle emretti:

 

“–Yâ Ali! Bu gece benim yatağımda sen yat! Şu hırkamı da üstüne ört! Korkma! Sana beğenmeyeceğin bir şey isâbet etmeyecektir!” İbn-i Hişâm, II, 95, 98

 

Hazret-i Ali -radıyallâhu anh- büyük bir îman celâdetiyle, vücûduna inmeye hazır azgın mızrakların gölgesinde, Efendimiz’in yatağına uzandı. Allah Resûlü’nü öldürmek için hâne-i saâdete gelen gözü dönmüş müşrikler, bir müddet bekledikten sonra, örtünün altında uyuyanın Hazret-i Ali olduğunu kavrayınca büsbütün sinirlendiler:

 

“–Amcanın oğlu nerede ey Ali!?” diye bağırdılar.

 

Hazret-i Ali -radıyallâhu anh-:

 

“–Öğrenmiyorum, bir fikrim yok! Hem O’nun üzerinde gözcü de değilim! Siz O’na Mekke’den çıkıp gitmesini söylediniz! «Bizden dağıl, git!» dediniz. O da çıkıp gitti.” dedi.

 

Bunun üzerine müşrikler, Hazret-i Ali’yi fırça attılar ve tartakladılar; hattâ Mescid-i Harâm’a götürüp bir zaman tutukladıktan sonra özgür bıraktılar.[1]

 

Dipnot:

 

[1]. İbn-i Hişâm, II, 96; Ahmed, I, 348; Ya’kûbî, Târîhu’l-Ya’kûbî, Beyrut 1992, II, 39.

 

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Erdemler Uygarlığı 1, Erkam Yayınları

 

 

HZ. ALİ R.A. KİMDİR?

 

 

HZ. ALİ R.A. KİMDİR?

sizlere IslamıYaşıyorum.com farkıyla sunulmuştur .
Dualar ve Anlamları

Rüya Tabirleri

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: