SULTAN MEHMET ÇELEBİ KİMDİR?

SULTAN MEHMET ÇELEBİ KİMDİR?

SULTAN MEHMET ÇELEBİ KİMDİR?

SULTAN MEHMET ÇELEBİ KİMDİR?

 

 

Acıma beşeri kıymetlerin en hoşu değil midir? İnsan insana, hayvana, tabiata acıma etmelidir ki acıma bulsun. Ya sesleri çıkmayan, aciz hayvanlar! Havalar soğudu önümüz kış, caddedeki hayvanlar için neler yapabiliriz?

 

Haber: Mehmet Sait Esas

 

Hayvanlar için ne yapabilirizden evvel hayvana acımanın ehemmiyetini öğrenmek gerekmektedir. Peygamber Efendimiz s.a.v yalnızca insanlara değil, tüm canlılara karşı acımalı olunmasını buyurmuştur. Bir hadis-i şerifte şöyle emreder: ‘Acımalı olanlara Rahman olan Allah acıma eder. Yerde olanlara da acımalı olun ki, gökte olanlar melekler de size rahmet acıma etsin’. Tirmizi, Birr, s. 16 Hadiste geçen ‘yerde olanlara’ ifadesinin içine her çeşit canlı girmektedir.

 

İslam eziyetin her türlüsünü menetmiştir. İnsana işkence yapmayı menettiği gibi kendini gözetemeyen, aciz hayvanlara da işkence etmeyi, işkence yapmayı her ne nedenle olursa olsun menetmiştir. Bunun bir mazereti yoktur.

 

Peygamber Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde şöyle emreder:

 

“Kim bir canlıyı/hayvanı, bir kuşu haksiz yere öldürürse, kıyamet günü ondan şikâyetçi olacaktır.” Kenzu’l-Ummal, h. no: 39968

 

 

SOKAKTAKİ HAYVANLAR İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

 

Sadece kışın değil her zaman ve her mevsimde desteğe yoksul olan bu hayvanlar için neler yapabiliriz? Biz bir kaç misalle sıralayacağız. Sizden gelen önerilere de sarihiz. Yazının altına yorum yaparak önerilerde bulunabilirsiniz.

 

1- Şayet olanağınız varsa sahiplenmeye çalışın. Sıcak bir yuva ve sıcak bir kucakla tanışsın.

 

Şayet konut imkânları olası ve müsaitse, herhangibir alerjik hastalığınız da yok ise kedi gibi pak hayvanları sahiplenebilirsiniz.

 

Onlara sıcak bir yuva açabilir ve ona dost olabilirsiniz.

 

 

2- Bahçenizde şirin bir kulübeyle onlar için yer açabilirsiniz.

 

Müstakil veya geniş bir bahçesi olan bir apartmanda apartman soğukkanlılarına da danışarak oturuyorsanız kışın soğuk havalara karşı kedi, köpek gibi hayvanlar için kulübe yaptırabilir onlar için sıcak bir alan oluşturabilirsiniz. Kulübe yaptırırken belediye hizmetlerinden de istifade edebilirsiniz.

 

 

3- Yediklerinizden paylaşabilirsiniz.

 

Evde kalan, çoğalan yemeklerimiz veya onlar için kuru hayvan mamaları alarak hayvanlar için oluşturulmuş bölgelere vazgeçebiliriz. Parklarda belediyelerin oluşturdukları kulübelere, çöp kenarına besin aramaya gelen hayvanlara poşetin ağzını açarak çöpün görünmeyen bir kısmına vazgeçebiliriz.

 

 

4- Parklarda, geniş geçit altlarında onlar için alan oluşturabilirsiniz.

 

Kışın havalar fazla soğuduğu için sığınacak yer bulmakta zorlanan bu hayvanlar için kendi olanaklarınız ya da belediye hizmetlerinden istifade ederek parklara, geniş geçit altlarına, geniş korunaklı ağaç altlarına, yıkıntı kullanılmayan konutlara devrilmeyecek sağlamlıkta kulübeler yaparak onlar için sığınacak bir alan oluşturabilirsiniz.

 

5- Alo 153 ile cadde hayvanları için fiyatsız ambulans hizmeti.

 

Türkiye’nin her yerinde cadde hayvanları için fiyatsız ambulans hattı. Baytar doktor, sürücü, yakıt gibi firma giderlerini Megakent Belediyelerinin karşıladığı ambulansla, cadde hayvanlarının mümkün yaralanmalarına anında müdahale edilecek. 24 saat süresince hayvan ambulansı hizmeti götürüldüğü çalışmada kullanılan bütün teçhizatlı ambulansta yoğun bakım birimi ve solunum aygıtı da bulunuyor. Mümkün hayvan yaralanmaları vaziyetinde ”Alo 153”ü arayarak hayvan ambulansını bölgeye çağırabilirsiniz.

 

 

6- Hayvan bakım konutlarına gönderebilirsiniz.

 

Gerekli olanaklarınız yoksa onları gözetecek, sıhhat hizmetleri verecek hayvan bakım konutlarına erişerek onlara itimat edebilirsiniz.

 

Türkiye’deki hayvan bakım konutları ve rehabilitasyon merkezleri için tıklayınız.

 

 

7- İstanbul’daki ve Türkiye’deki hayvan sığınaklarına erişin.

 

Türkiye geneli Megakent Belediyelerinin onlarca hayvan sığınağı sizi bekliyor.

 

İstanbul’daki ve Türkiye’deki hayvan sığınakları için tıklayınız. İrtibat ve adres bilgileri mevcuttur.

 

Hayvanlar hakkında belediyelere en çok sorulan sualler ve yanıtları için tıklayınız.

 

 

8- HayKonfed Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu’na erişin.

 

Yurdun dört bir yanında mahallî gönüllüleri legal bilgi ile donatarak, müesseseleri harekete geçirip vazifelerini yapmalarını sağlayarak, acı sürükleyen vahşet ve işkence gören tüm hayvanlara legal, sosyal ve ahlaki boyuttakoruma sağlamak esas maksadı olan bir kurum.

 

HayKonfed Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu için tıklayınız.

 

 

İslam, hayvanların beğenilmesi, fıtrî yapılarına uygun işlerde çalıştırılması, kaldırabilecekleri kadar yük vurulması, gıdalarının zamanında verilmesi, vurulmamaları, hastalandıkları zaman rehabilitasyon ettirilmelerini emretmektedir.

 

Hz. Ebû Hüreyre radıyallâhu anh anlatıyor: “Resûlullahaleyhissalâtü vesselâm emrettiler ki:

 

“Bir adam yolda, yürürken susadı ve susuzluğu arkasıydı. Derken bir kuyuya tesadüftü. İçine inip susuzluğunu giderdi. Çıkınca susuzluktan soluyup toprağı yemekte olan bir köpek gördü. Adam kendiliğindene: ‘Bu köpük de benim gibi susamış.’ deyip tekerrür kuyuya inip, mestini su ile doldurup ağzıyla tutarak dışarı çıktı ve köpeği suladı. Allah onun bu tutumundan hoşnut kaldı ve günahlarını bağışladı.”

 

Resûlullah’ın yanındakilerden kimileri:

 

“Ey Allah’ın Resûlü! Başka Bir Deyişle bize hayvanlar a yaptığımız iyilikler için de fiyat mı var?” dediler. Aleyhissalâtu vesselâm:

 

“Evet! Her ‘yaş ciğer’ sahibi için bir fiyat vardır.” emretti.” [Buhârî, Şirb 9, Vudû 33, Mezâlim 23, Edeb 27; Müslim, Selâm 153, 2244; Muvatta, Sıfatu’n Nebi 23, 2, 929-930; Ebû Dâvud, Cihâd 47, 2550]

 

 

Acıma insan olmanın verdiği bir bedeldir. Hepimiz bu kıymete sahip çıkalım. İnsana, hayvana ve tabiata acıma edelim.

 

 

HAYVANLARA YAPILAN İYİLİĞİN SEVABI – VİDEO

 

 

 

 

İSLAM’DA HAYVAN HAKLARI

 

 

 

 

HAYVANLARA EZİYET ETMENİN GÜNAHI – VİDEO

 

 

 

 

HAYVANA İŞKENCE İSLAM AHLAKINA SIĞMAZ

 

 

 

sizlere IslamıYaşıyorum.com farkıyla sunulmuştur .
Dualar ve Anlamları

Rüya Tabirleri

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: