ÜÇ AYLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

ÜÇ AYLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

ÜÇ AYLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

ÜÇ AYLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Üç Aylar nedir? Üç Aylar’ın ehemmiyeti nedir? Üç Aylar’da yapılacak dua ve imanlar neler? 2020 Üç Aylar ne zaman başlıyor? Üç Aylar’ın başlangıcı hangi gün? Üç Aylar’ın başlangıcı ve kutlu günler…

25 Şubat Salı 2020 Recep Ayının başlangıcı olup Üç Aylar’a girmiş oluyoruz. 27 Şubat Perşembe günü de Üç Aylar’ın ilk kandili olan Regaip Kandili’dir.

ÜÇ AYLAR’IN İSİMLERİ

Üç Aylar kameri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Kutlu Üç Aylar rahmet dalgalarının sevindiği manevi huzur ve sükûnun kalplere indiği, ilahi rahmetin taştığı aylardır. Bu aylar girince, müminlerin kalplerini manevi bir hava kaplar, ruhları şenlenir. Bu kutlu aylar içerisinde öyle feyizli ve yararlı geceler vardır ki, Cenab-ı Hakk’ın rahmeti ve huzuru bu gecelerde müminler üzerine yağmur gibi yağar.

ÜÇ AYLAR DUASI

Üç Aylar girdiği zaman Hz. Peygamber şöyle dua ederdi:

Üç Aylar Duası Arapça:

recebayindaokunacakdua.

Üç Aylar Duası Okunuşu:

“Allahümme barik lenâ fi Recebin ve Şaban. Ve belliğnâ Ramazân.”

Üç Aylar Duası Anlamı:

“Ey Allah’ım; Recep ve Şaban’ı bize kutlu kıl, bizi Ramazan’a kavuştur.”

ÜÇ AYLAR TAKVİMİ 2020

ÜÇ AYLAR’IN EHEMMİYETİ VE ERDEMİ

Hz. Peygamber; başka bir hadis-i şeriflerinde ise; “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.” emrederek bu ayların manevi feyzine işaret emretmişlerdir. Ülkemizde de yüzyıllardır bir “Üç Aylar” ananeyi oluşmuş; Ramazan’a hazırlık Recep ayının gelmesiyle başlar hale gelmiştir.

ÜÇ AYLAR’IN BİRİNCİSİ

Üç Aylar kutlu gecelerle doludur. Recep ayının ilk cuma gecesi, Regaib gecesi, 27. gecesi Miraç gecesidir. 27 Şubat perşembe gecesi algı edeceğimiz Regaib gecesi; Cenab-ı Hakk’ın ilahi ihsan, rahmet ve manevi armağanlarının diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi ve dürüst kalplerle Allah’a yönelenlerin bağışlanma ümitleri vesilesiyle, Müslümanlar tarafından coşkuyla beklendiği ve gönülden heves edildiği için Recep ayının ilk cuma gecesine “Regaib Kandili” denmiştir.

Regaib Kandili, Recep ayının 27. gecesindeki Miraç ve Şaban ayının 15. gecesindeki Berat kandillerini, Ramazan ayını, Kadir Gecesi’ni ve Ramazan ve Kurban bayramlarını müjdeleyen kutlu bir gecedir. Recep ayı içerisinde bulunan bir başka kutlu gecede Miraç gecesidir. Miraç gecesi; Allah’ın Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’i s.a.v. Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya götürdüğü ve oradan da göklerin derinliklerine yükselttiği gecedir. Cenab-ı Hakk’ın Hz. Peygamber’e büyük reellerin ilahi gizemlerini gösterdiği, taşıtları kaldırarak ilahi vahye muhatap kıldığı, müminlere namazın farz kılındığı ve biz Müslümanlar için de İlahi lütuflarla dolu olan bir gecedir.

ÜÇ AYLAR’IN İKİNCİSİ

Üç Aylar’ın ikincisi olan Şaban ayı ve onun içerisinde bulunan Berat gecesi de Müslümanlarca mukaddes sayılmış, bu gecenin diğer gecelerden değişik bir biçimde geçirmesi öneri edilmiştir. Hz. Peygamber Şaban ayına ve bu ayın 15. gecesi olan Berat gecesine ayrı bir umursayarak onu ihya etmişlerdir.

ÜÇ AYLAR’IN ÜÇÜNCÜSÜ

Üç Aylar’ın sonuncusu olan Ramazan ayı ve onda bulunan Kadir Gecesi’nin ise dini yaşamımızda ayrı bir yeri ve ehemmiyeti vardır.

Kaynak: Diyanet

2020 DİNİ GÜNLER

2020 DİNİ GÜNLER

ÜÇ AYLAR’IN ERDEMİ VE EHEMMİYETİ NEDİR?

ÜÇ AYLAR’IN BAŞLANGICI – VİDEO

ÜÇ AYLAR ORUCU NEDİR, NE ZAMAN YAKALANIR, KAÇ GÜN YAKALANIR?

ÜÇ AYLAR’DA YAPILACAK DUA VE İMANLAR

SAHABENİN ÜÇ AYLAR PROGRAMI

sizlere IslamıYaşıyorum.com farkıyla sunulmuştur .
Dualar ve Anlamları

Rüya Tabirleri

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: