ERZURUM’DA 500 YILLIK ANANE: BİNBİR HATİM

ERZURUM’DA 500 YILLIK ANANE: BİNBİR HATİM

ERZURUM’DA 500 YILLIK ANANE: BİNBİR HATİM

ERZURUM’DA 500 YILLIK ANANE: BİNBİR HATİM

Erzurum’un ve İslam evreninin natürel afetlerden korunmasına vesile olması emeliyle 487 sene evvel başlatılan ve Erzurum merkez ve ilçelerindeki camilerde 13 Aralık 2019’da okunmaya başlanan ve “Binbir Hatim” ananeyi kapsamında okunan hatm-i şeriflerin duası, Erzurum’un tarihi camilerinden Ulu Camii’nde geniş bir katılımla yapıldı.

Okunan binlerce hatm-i şerifin duası için eller semaya açıldı

Erzurum‘un ve İslam evreninin natürel afetlerden korunmasına vesile olması emeliyle 487 sene evvel başlatılan ve Erzurum merkez ve ilçelerindeki camilerde 13 Aralık 2019’da okunmaya başlanan ve Binbir Hatim ananeyi kapsamında okunan hatm-i şeriflerin duası, Erzurum’un tarihi camilerinden Ulu Camii’nde geniş bir katılımla yapıldı.

Erzurum’da bir ay süresince genç-yaşlı, bayan-erkek tam yurttaşların katılımıyla tam camilerde, konut ve iş yerlerinde okunan 45 bin 835 hatm-i şerifin duasına âmin demek için binlerce şahıs Ulu Camii’ne akın etti.

Beş bin şahıs kapasiteli Ulu Camii, Kur’an sevdalılarıyla doldu taştı.

Dua programında konuşan Erzurum Şehir Müftüsü Hasan Hüsnü Sula, Pir Ali Baba tarafından 16. asırda başlatılan “Binbir Hatim” ananesinin yüzyıllardır devam ettiğini, Erzurumlular’ın Kur’an-ı Kerim okumak için gece saat 2.30’dan sabah saat 7.30’a kadar Ayazpaşa Camii’ne ve değişik camilere akın ettiğini ve o gün okunan hatimlerin duaları yapıldıktan sonra camiden böldüklerini ifade etti.

Müftü Sula, minimum maksadın ‘1001 Hatim’ olmasına karşın yurttaşların yoğun ilgi ve alakası neticesinde 45 bin 835 hatim okunduğunu kaydoldu.

Erzurum Valisi Okay Memiş, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, Mushafları Analiz ve Heyet Başkanı Hafız Osman Şahin, Reis’ül-Kurra Vekili Mustafa Demirkan, Bursa Müftüsü İzani Turan, Artvin Müftüsü Hasan Güneş, Diyarbakır Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müdürü Fatih Çatmakaş ve ilçe müftülerinin de katıldığı dua programında, Erzurum Müftülüğü Korosu ilahiler seslendirdi.

Türkiye’nin muhtelif şehirlerinden gelen hafızların Kur’an tilavetinde bulunduğu programda, okunan binlerce hatimin duasını Erzurum Şehir Müftüsü Hasan Hüsnü Sula yaptı.

Duaya binlerce Kur’an sevdalısı âmin dedi.

Bayanlar için ayrıca tertip edilen dua programı kapsamında okunan hatimlerle beraber hatim rakamı 49 bin 680’e erişti.

Kaynak: Diyanet Haber

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: