HAREKETSİZ ÇOCUKLARDA DEPRESYON OLASILIĞI ARTIYOR

HAREKETSİZ ÇOCUKLARDA DEPRESYON OLASILIĞI ARTIYOR

HAREKETSİZ ÇOCUKLARDA DEPRESYON OLASILIĞI ARTIYOR

HAREKETSİZ ÇOCUKLARDA DEPRESYON OLASILIĞI ARTIYOR

Londra Üniversitesi’nden University College London – UCL uzmanlarca yürütülen bir araştırma zamanlarının çoğunu oturarak geçiren çocukların 18 yaşına geldiğinde bunalıma girme ihtimalinin daha yüksek olduğu neticesine vardı.

Çalışmada 12 ve 16 yaş arasında 4 bin 257 çocuğun hareketlilik seviyeyi incelendi.

Bunlardan her gün bir saat kadar yürüme ya da hareketli bir iş yapanların, erişkinliğe geçerken daha az depresif oldukları belirlendi.

Çalışmada daha hareketli olmanın her yaştan insan için verimli olduğu ve teşvik edilmesi gerektiği neticesine varıldı.

Araştırmanın katılımcılarına 12, 14 ve 16 yaşlarında en az üçer gün üstüste günde en az 10 saat faaliyetlerini ölçen bir alet takıldı.

Bu ölçümler katılımcıların hareketsiz bir biçimde oturduğunu ya da yürüme gibi hafif; koşma, bisiklet sürme gibi daha dinç faaliyetlerin hangilerini yaptıklarını saptadı.

Çocuklar ayrıca bu müddetler içinde sevinçsizlik, yaptıkları şeylerden zevk almama, dikkatini toplayamama gibi bunalım bulguları yaşayıp yaşamadıklarını tanımlayan anketler de doldurdu.

Çalışma genel olarak 12 ile 16 yaş arasında fiziksel hareketliliğin eksildiğini ve daha hareketsiz geçirilen zamanların uzadığını gösteriyor.

Araştırmaya katılan grubu temel alan analistler bu yaşlarda oturarak tüketilen zamanın günde vasati 7 saatten 8,5 saate çıktığını, hafif egzersizle geçirilen zamanın 5,5 saatten 4 saate indiğini, buna karşılık daha dinç egzersizlere dağılan zamanın değişmediğini saptadılar.

Ayrıca belirtilere göre, 12, 14 ve 16 yaşlarındaki çocuklara bakıldığında oturarak tüketilen her bir saat, bunalımı sırasıyla yüzde 11,1, yüzde 8 ve yüzde 10,7 artırıcı tesir yapıyor.

Her bir saatlik hafif egzersiz ise bu yaş gruplarında yeniden aynı sırayla yüzde 9,6, yüzde 7,8 ve yüzde 11,1 bunalımı eksiltici tesirde bulunuyor.

18 yaşına geldiklerinde grup içinde 747 bunalım olayının görülebileceği ortaya çıktı.

‘İNSANLAR DAHA AZ OTURMALI’

Raporu hazırlayan uzman takımın başında bulunan Londra Üniversitesi psikiyatri kısmı hekime talebesi Aaron Kandola, “Zeka sıhhatimiz için yalnızca sıkı egzersizlerin değil, oturarak geçirdiğimiz müddeti eksilten her türlü fiziksel faaliyetin verimli olduğunu bulduk. Her yaştan insanı daha az oturmaya ve daha çok hareket etmeye teşvik etmeliyiz. Bu hem fiziksel hem zekasal sıhhatimiz için verimli” diyor.

Kandola buna karşılık genç insanların hareketsiz geçirdiği müddetlerin her sene azıcık daha çoğaldığına dikkat sürüklüyor ve bunun zeka sıhhati üzerindeki tesirleri mevzusunda kaliteli çok az araştırma yapıldığını söylüyor:

“Bunalıma giren gençlerin rakamının giderek çoğaldığına ait bilgiler var ve yaptığımız çalışma bu iki meyil arasında bir irtibat olabileceğini ortaya koyuyor.”

Uzmanlar hafif egzersizin basitçe ve kaynağa lüzum dinlenmeden gençlerin yaşamına eklemlenebileceğini ve bunda mekteplerin ehemmiyetli bir rol oynayabileceğini söylüyor.

Londra Üniversitesi dışında King’s College ve Maudsley Milli Sağlık Fonu’nun da katkıda bulunduğu araştırmanın belirtileri Lancet Psikiyatri mecmuasında yayımlandı.

sizlere IslamıYaşıyorum.com farkıyla sunulmuştur .
Dualar ve Anlamları

Rüya Tabirleri

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: