İDLİB’DE SON 3 AYDA ÇATIŞMALAR SURATINDAN 830 BİN BİREY YERİNDEN EDİLDİ

İDLİB’DE SON 3 AYDA ÇATIŞMALAR SURATINDAN 830 BİN BİREY YERİNDEN EDİLDİ

İDLİB’DE SON 3 AYDA ÇATIŞMALAR SURATINDAN 830 BİN BİREY YERİNDEN EDİLDİ

İDLİB'DE SON 3 AYDA ÇATIŞMALAR SURATINDAN 830 BİN BİREY YERİNDEN EDİLDİ

BM Genel Sekreter Lafçısı Dujarric, İdlib’de son üç günde 143 bin bireyin yerinden edildiğini söyledi.

Birleşmiş Uluslar BM Suriye’nin İdlib şehrinde son 3 ayda 830 binden fazla bireyin, son 3 günde ise 143 bin bireyin yerinden edildiğini bildirdi.

BM Genel Sekreter Lafçısı Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, İdlib, Halep, Sarmin ve Atarib’de devam eden çatışmalar sebebiyle surat binlerce bireyin yerinden edildiğine dikkati çekti.

Evlerini terketmek zorunda kalanların yüzde 80’den aşırısını bayanların ve çocukların oluşturduğunu belirten Dujarric, ”Aralık ayının başından beri 830 binden fazla birey, son 3 günde ise 143 bin birey çatışmalar sebebiyle yerinden edildi.” dedi.

Stephane Dujarric, İdlib ve Halep’te salı gününden beri 72 sağlık kurumu ve sıhhat merkezinin faaliyetlerini askıya aldığını da belirtti.

İDLİB’DE İÇ SAVAŞIN BAŞINDAN BERİ EN BÜYÜK BEŞERİ TRAJEDİLERDEN BİRİ YAŞANIYOR

BM Güvenlik Konseyi azası 4 Avrupa Birliği ülkesi Belçika, Estonya, Fransa ve Almanya ile konseyin daha önceki abonelerinden Polonya tarafından yapılan ortak söylemede ise İdlib’de, Suriye’de iç savaş başladığından bu yana “insan kaynaklı en büyük trajedilerden birinin yaşandığı” bildirildi.

Milyonlarca bireyin şehirde sıkışıp kaldığı, sert kış şartlarında esas barınma, besin ve su gereksinimlerini karşılayamadığına dikkatin çekildiği söylemede, özellikle Suriye rejimi ve sponsorlarının sivilleri ve sağlık kurumuları amaç alan sadırılarına şipşak son vermesi çağrısı yapıldı.

1700’DEN FAZLA BİREY YAŞAMINI KAYBETTİ

Söylemede, geçen yıl nisan ayından beri 1700’den fazla sivilinin çatışmalar sebebiyle yaşamını kaybettiği kaydedildi.

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib, neredeyse iç savaşın başından bu yana karşıların ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi kalitesinde bulunuyor.

İç göçle popülasyonu 4 milyona erişen İdlib’in merkezi, 2015’te karşıların hakimiyetine geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedeflediği bölgelerin de başında geliyor.

Türkiye, Rusya ve İran’ın katıldığı, 4-5 Mayıs 2017’deki Astana buluşmasında, İdlib ve komşu şehirlerin Lazkiye, Çiğe ve Halep vilayetleri bazı bölgeleri, Humus şehrinin kuzeyi, başşehir Şam’daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri Dera ve Kuneytra vilayetleri olmak üzere 4 “gerginliği eksiltme bölgesi” oluşturuldu. Ancak rejim ve İran dayanaklı teröristler, mütareke bülteniyle gidişatın muhafaza edilmesinin kararlaştırıldığı 4 bölgeden 3’ünü Rusya’nın hava yardımı sayesinde ele geçirdi ve İdlib’e yoğunlaştı.

Rejim eforlarının Eylül 2018’de askeri yığınağına sürat vermesi üzerine Türkiye ve Rusya, 17 Eylül 2018’de mütarekeyi kuvvetlendirmek için Soçi’de ek uzlaşmaya vardı. Hamlelerine kısa bir vakit ara verdikten sonra yine başlayan rejim eforları, Mayıs 2019’da bölgeyi tümüyle ele geçirmek için kara işlemi tertip etti. Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, 10 Mayıs 2019’da yaptığı söylemede, rejim unsurlarının İdlib’in güneyine müteveccih çoğalan hücum ve tacizlerinin 6 Mayıs’tan itibaren kara harekatına dönüştüğüne dikkati çekmişti.

Rejim ve sponsorları bu tarihten itibaren Kefrenbude, Han Şeyhun, Maraatinüman, Serakib gibi büyük ilçelerin yanı gizeme İdlib’in güneyi ve güneydoğusu, Çiğe’nın kuzey ve doğu kırsalı ile Halep’in güney ve batı kırsalında çok rakamda meskeni yoğun topçu ve hava hamleleriyle ele geçirdi.

Soçi uzlaşmasından bu yana rejim ve sponsorlarının İdlib’e ataklarında 1800’den fazla sivil can verdi. Ocak 2019’dan bu yana Suriye-Türkiye hududu yakınlarına göç edenlerin rakamı ise 1 milyon 794 bine erişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: