NAİL OLMAK NE DEMEK?

NAİL OLMAK NE DEMEK?

NAİL OLMAK NE DEMEK?

NAİL OLMAK NE DEMEK?

Nail olmak: Gâyesine ulaşan, başaran anlamına gelmektedir.

NAİL OLMAK SÖZCÜĞÜNE MİSAL CÜMLELER

Gönüllerinin genişlemesi sonucunda, görülebilen maddî cihanın ufuklarını aşan yüksek bir anlayışa erişirler ki, kâmil îman da ancak bu sûretle nâil olunan bir ilâhî nîmettir.

*****

Cenâb-ı Hak, tam hayırlarda önde koşan Hakk’a yakın kullar ile, amel defterleri sağdan verilen sâlihlerin nâil olacağı emsalsiz nîmetleri, mest edici bir hoşlukta tanım eder.

*****

Îman nûruyla beslenip vahyin kılavuzluğunda kullanılan uslar, tevhîde ve Allâh’ı tanımaya yol bulurken, bundan yoksun olan uslar, hakka ve hayra nâil olamazlar. Vahyi esas almadan sırf uslarıyla hakîkati bulabileceğini varsayan feylesofların en büyük aldanışı da budur. Zira onlar îmandan uzak olan usların da hakka ve hayra yol bulabileceğini varsaymaktadırlar.

*****

İnsanlar için en önemli şey, sonsuz saâdet ve huzûra nâil olmaktır. Başka tutkular buna nisbetle önemsiz kalır. Sonsuz saâdet ve huzûra erişmek için de en önemli vesîle “mârifet”tir.

*****

Kur’ân-ı Kerîm, ilk âyetinden son âyetine kadar insanoğluna tefekkür tâlîmi yaptırarak düşüncenin merkezine Rabbe kulluğu yerleştirmeyi telkîn eder. Bu sûretle îman bir lezzet hâline kazanç. Kul her zaman ve mekânda Hakk’ın rızâsını arama mücadeleyi içinde olur. Sonuçta da ilâhî azamet ve kudret akışlarının kalpteki hikmet tezâhürleri ile kul Hakk’a yakınlaşarak vuslata nâil olur.

sizlere IslamıYaşıyorum.com farkıyla sunulmuştur .
Dualar ve Anlamları

Rüya Tabirleri

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: