ÜÇ AYLAR’IN ERDEMİ VE EHEMMİYETİ NEDİR?

ÜÇ AYLAR’IN ERDEMİ VE EHEMMİYETİ NEDİR?

ÜÇ AYLAR’IN ERDEMİ VE EHEMMİYETİ NEDİR?

ÜÇ AYLAR’IN ERDEMİ VE EHEMMİYETİ NEDİR?

 

 

Üç Aylar ifadesi nereden geliyor? Üç Aylar’ın erdemi ve ehemmiyeti.

 

 

Üç Aylar, Rahmân olan Allah’ın rahmetinin sağanak sağanak yağdığı aylardır. Bereket ve feyzinden istifade etmesini öğrenenler, bu aylardan büyük hasılatlar elde ederler. Bu bakımdan üç ayların bedeli pek büyüktür. Ahiret anaparasının çoğalmasına vesile olan kudsî aylardır.

 

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz Receb ayı girdiğinde: “Ey Allâhʼımız! Recep ve Şâbânʼı mübârek eyle, Ramazanʼa mülâkî eyle/eriştir.” biçiminde dua ettiği yolundaki dedikodu Taberânî, Evsat, IV, 189; Beyhakî, Şuab, V, 348. Krş. Ahmed, I, 259 cılız kabul edilmektedir.

 

Hz. Peygamber’e -sallallahu aleyhi ve sellem- isnat edilen, “Recep Allah’ın ayıdır, Şâban benim ayımdır, Ramazan ise ümmetimin ayıdır.” dedikodusunun ise gerçeği bulunamamıştır. Süyûtî, s. 114

 

Üç Aylar’da ehemmiyetli nâfile imanlardan biri oruçtur. Recep ve Şâban aylarının tamamının oruçlu geçirilerek Ramazan ile birleştirilmesi “Üç Aylar Orucu” biçiminde adlandırılır. Ramazan ayında isteyerek bozulan oruçtan dolayı yerine getirilmesi gereken iki aylık kefâret orucunun Recep ve Şâban aylarında yakalanarak böylece Üç Aylar’ın oruçlu geçirildiği de görülmektedir.

 

Üç Aylar orucunun âdet haline gelmesinde, bu ayların erdemine dair Hz. Peygamber’den nakledilen söylentilere katlanıp Ramazan ayını dinî duyarlılık ve iman yoğunluğu içinde karşılama maksadının tesirli olmuştur.

 

Kaynak: DİA

 

 

ÜÇ AYLAR İFADESİ NEREDEN GELİYOR? ÜÇ AYLAR’IN ERDEMİ VE EHEMMİYETİ

 

 

 

 

ÜÇ AYLAR NE ZAMAN?

 

 

 

ÜÇ AYLAR ORUCU NEDİR, NE ZAMAN YAKALANIR, KAÇ GÜN YAKALANIR?

 

 

 

ÜÇ AYLAR’DA OKUNACAK DUALAR VE TESBİHLER

 

 

ÜÇ AYLAR'DA OKUNACAK DUALAR VE TESBİHLER

 

ÜÇ AYLAR’DA YAPILACAK DUA VE İMANLAR

 

sizlere IslamıYaşıyorum.com farkıyla sunulmuştur .
Dualar ve Anlamları

Rüya Tabirleri

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: