AKŞAM NAMAZI EN SON NE ZAMAN KILINIR

AKŞAM NAMAZI EN SON NE ZAMAN KILINIR

AKŞAM NAMAZI EN SON NE ZAMAN KILINIR

AKŞAM NAMAZI EN SON NE ZAMAN KILINIR

Akşam namazı en son ne zaman kılınır? Akşam namazının müddeti ne zaman başlar ve ne zaman biter? İşte cevabı…

Akşam namazının müddeti; güneşin batması ile başlayıp, Ebû Hanîfe’ye göre güneşin batışından sonra ufukta kalan aydınlık kayboluncaya kadar devam eder. Hz. Peygamber s.a.s., “Akşam namazı zamanının başlangıcı güneşin batışı, sonu da ufkun kayboluşudur” Tirmizî, Salât, 2; 282 emretmiştir. Bir söylentide de Hz. Peygamber s.a.s., yatsı namazını şafağın kaybolmasından sonra kılmıştır Darekutnî, I, 496.

Söylentilerdeki ‘şafak’ veya ‘ufuk’ sözcükleri İmam Ebû Hanîfe’ye göre, kırmızılıktan sonraki beyazlıktır. Ayrıca Ebû Hanîfe bu mevzuda ispat olarak, “Akşam namazı zamanının sonu ufkun karardığı süredir” Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, XI, 570; bkz. Ebû Dâvûd, Salât, 2; Taberânî, Mu’cemü’l-Kebir, XXVII, 160 hadisini direnmiştir.

İmam Ebû Yûsuf ve İmam Muhammed’le beraber değişik mezheplere göre ise akşam namazının son müddeti, güneşin batışından sonraki kızıllık gidinceye kadar devam eder. Çünkü hadisteki şafak güneşin batışından sonraki kızıllıktır. Nitekim Hz. Peygamber s.a.s., şafak kızıllıktır. O kaybolunca namaz vacip olur.” Dârekutnî, es-Sünen, I, 506; bkz. Muvatta, Vukûtu’s-Salât, 23; Zeylaî, Nasbu’r-râye, I, 233 emretmiştir.

Kaynak: Diyanet İşleri Fetva Kurulu

AKŞAM NAMAZI NASIL KILINIR?

AKŞAM NAMAZI NASIL KILINIR?

 

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: