ASRI EVVEL VE ASRI SANİ NEDİR?

ASRI EVVEL VE ASRI SANİ NEDİR?

ASRI EVVEL VE ASRI SANİ NEDİR?

ASRI EVVEL VE ASRI SANİ NEDİR?

“Asr-ı evvel” ve “asr-ı sani” ne demektir?

“Asr-ı evvel”, ikindi namazının ilk müddeti; “asr-ı sânî” ise ikindi namazının ikinci müddeti demektir. İkindi namazının müddeti, öğle namazının süresinin sona ermesi ile başlar. Öğle namazının süresinin ne zaman sona ereceği, fakihlerin kullandıkları ispatların değişikliği nedeniyle anlaşmazlıklı olduğu için buna bağlı olarak ikindi namazının süresinin başlayacağı zaman da anlaşmazlık mevzusu olmuştur. Buna göre İmam Ebû Yusuf ve İmam Muhammed ile öbür üç mezhep imamına göre güneşin tepe noktasından batıya eğilimi sırasında oluşan gölge fey-i zeval hariç rastgele bir şeyin gölgesi kendisi kadar olunca öğle namazının müddeti bitmiş ve ikindi namazının müddeti başlamış olur Merğînânî, el-Hidâye, I, 255-256; Şirbînî, Muğnî’l-Muhtac, I, 190; Desûkî, Hâşiye, I, 177; İbn Kudâme, el-Muğnî, II, 12-14. İşte bu zamana “asr-ı evvel” ikindi namazının ilk müddeti ismi verilir.

İmam Ebû Hanife’ye göre ise öğle namazı müddeti, “fey-i zeval” hariç bir şeyin gölgesi kendisinin iki katı kadar olunca sona erer. Bu zamana ise “asr-ı sânî” ikindi namazının ikinci müddeti ismi verilir Kâsânî, Bedâî’, I, 122; Merğînânî, el-Hidâye, I, 255-256; Zeylaî, Tebyîn, I, 80.

Diyanet İşleri Başkanlığı, yayınlamakta olduğu Diyanet Takvimi’nde ikindi namazının müddetini, “asr-ı evvel” temeline göre tertip etmiştir ve namazlar asr-ı evvel içtihadına göre kılınmaktadır.

Kaynak: Diyanet İşleri Fetva Kurulu

İKİNDİ NAMAZI NASIL KILINIR?

İKİNDİ NAMAZI NASIL KILINIR?

İKİNDİ NAMAZININ MÜDDETİ NE ZAMANA KADARDIR?

İKİNDİ NAMAZININ VAKTİ NE ZAMANA KADARDIR?

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: