RAMAZAN ORUCUNUN KAZASI NASIL YAPILIR?

RAMAZAN ORUCUNUN KAZASI NASIL YAPILIR?

RAMAZAN ORUCUNUN KAZASI NASIL YAPILIR?

RAMAZAN ORUCUNUN KAZASI NASIL YAPILIR?

 

Ramazan orucunun kazası nasıl yapılır? Kazaya kalan Ramazan oruçlarının emin bir müddette yakalanma gerekliliği var mıdır? Kazaya kalan Ramazan oruçları ne zaman yakalanır?

 

Ramazan’dan bir gün veya daha fazla oruç yakalamayan kimselerin, bunları kazâ etmeleri gerektiğinde görüş birliği vardır. Yakalamama hastalık, yolculuk, hayız, nifas ve eşi özürler nedeniyle, yahut isteyerek veya yanılarak amacı terketmek suretiyle olabilir.

 

Her ne nedenle olursa olsun gününde yakalanamamış Ramazan orucunun kazâ edilmesi zorunludur. Aynı biçimde kefâret, adak veya başlanıp bozulmuş nâfile oruçların kazâsı da zorunludur. Başlanıp bitirilmemiş nâfile oruç sorununda, Şâfiîler hiçbir biçimde kazâyı zorunlu görmezken, Mâlikîler yalnızca isteyerek bozma vaziyetinde kazâyı zorunlu görmüşlerdir.

 

 

 

RAMAZAN ORUCUNUN KAZASI NE ZAMAN YAPILIR?

 

 

Ramazan orucunun kazâsı yasak günler dışında her zaman yapılabilir. Şâfiîlere göre ise bir ramazanda kazâya kalmış orucun, gelecek ramazana kadar kazâ edilmesi gerekir. Bir ramazanın kazâ borcu yerine getirilmeden, değişik ramazan gelecek olursa, kazâ borcuna ilâveten bir de fidye ödeme mükellefliği ortaya çıkar.

 

 

KEFÂRET ORUCU NEDİR?ORUÇ FİDYESİ NEDİR?ISKAT-I SAVM NEDİR?

 

 

Kaynak: Diyanet İslam İlmihali 1, TDV Yayınları

 

 

KAZA VE KEFARET ORUCU NASIL YAKALANIR? sizlere IslamıYaşıyorum.com farkıyla sunulmuştur .
Dualar ve Anlamları

Rüya Tabirleri

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: