KABE’DEKİ ALTINOLUK NEDİR?

KABE’DEKİ ALTINOLUK NEDİR?

KABE’DEKİ ALTINOLUK NEDİR?

KABE'DEKİ ALTINOLUK NEDİR?

Kabe’deki Altınoluk nedir? Altınoluk adı nasıl oluştu? Kabe’deki Altınoluk’u kim yaptırdı? Altınoluk bulunduğu yer itibariyle nereyi göstermektedir? Kabe’deki Altınoluk’un ehemmiyeti nedir? Kabe’deki Altınoluk hakkında kısaca bilgiler…

Mîzab-i zer Altınoluk, yağmur yağdığında Kabe’nin tavanındaki suyu boşaltmak için yapılmış olan altınoluk 2.75 m uzunluğunda, 0.25 m genişliğinde ve 0.31 m yüksekliğinde olup ahşap üstüne altın kaplamalıdır.

Kureyşliler 605 senesinde Kabe’yi inşa ederken kuzeybatı duvarına tavanda biriken suların Hicr’e akması için bir oluk mîzâb koydular. Kâbe’nin oluğu ilk kez Emevî Halifesi I. Velîd’in emri ile Mekke Valisi Hâlid b. Abdullah tarafından altınla kaplattırıldı ve bundan sonra “altınoluk” ismiyle anılmaya başlandı.

Altınoluk bundan sonra bir hayli kez yenilendi. Kanûnî Sultan Süleyman 1553 senesinde gümüş levha ile kaplı bir oluk gönderdi; daha öncekisi de muhafaza edil-mek üzere İstanbul’a getirildi. Bundan sonra Kâbe’nin oluğu bir müddet “gümüş oluk” ismiyle anıldı. Sultan I. Ahmed 1612 senesinde iyice yıpranan Kâbe duvarlarını yardım için hazırlattığı dışı gümüş, üzeri altın kaplı demir kuşaklarla beraber Mekke’ye sevk edilen gümüş üzerine altın kaplı oluk yerine konularak daha öncekisi İstanbul’a getirildi ve mîzâb-ı rahmet yine altın oluk ismiyle anılmaya başlandı. Kâbe’nin bazı duvarlarının devrildiği 1630’daki su baskın sırasında enkaz arasında bulunan ve yerine konulan oluğu 1043’te 1633-34 IV. Murad yine altınla kaplattırdı. 1273 senesinde 1856-1857 Sultan Abdülmecid aşınan bu oluğun yerine yenisini gönderdi; bu altın oluk da 1997’deki tamiratta yenilendi.

Kıble, Mescid-i Aksâ’dan Kâbe’ye çevrildiğinde Mescid-i Nebevî’nin kıblesi bütün oluğun bulunduğu tarafa isabet etmişti. Bundan dolayı burası Resûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in kıblesi olarak tanınmış olmuş ve buradan Kâbe’ye yönelmek âdet haline gelmiştir. “Hayırlı insanların meşrubatından için, elitlerin namazgâhında namaz kılın” diyen îbn Abbas’a bunların ne olduğu sorulduğunda, “Hayırlıların meşrubatı zemzem, elitlerin namazgâhı da oluğun altıdır” diye yanıt vermiştir Ezrakî, I, 318; II, 53.

Hz. Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in tavaf sırasında oluğun altına geldiğinde, “Allahım! Senden vefat anında rahatlık, hesap anında da bağışlama dilerim” diye dua ettiği öğrenilmektedir Ezrakî, I, 318. Hac ile alakalı bazı kitaplarda oluğun altında yapılan duaların kesinlikle kabul edileceğine dair hadisler nakledilir Ezrakî, I, 318; Muhibbüddin et-Taberî, s. 310.

Kaynak: Diyanet

BENZER YAZILAR

KABE-İ MUAZZAMA

KABE KAPISI

HACERÜL ESVED TAŞI

MAKAMI İBRAHİM NEDİR?

HAREM BÖLGESİ NERESİDİR?

KABE’NİN KISACA TARİHİ

KABE’NİN TARİHİ VE BÖLÜMLERİ

KABE İLE ALAKALI BİLMENİZ GEREKEN 13 ŞEY

KIBLE NEDEN MESCİD – İ AKSA’DAN KÂBE’YE DÖNDÜ?

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: