BİR KASE SÜT HİDAYETE VESİLE OLDU

BİR KASE SÜT HİDAYETE VESİLE OLDU

BİR KASE SÜT HİDAYETE VESİLE OLDU

BİR KASE SÜT HİDAYETE VESİLE OLDU

14 Şubat nasıl ortaya çıktı? Sevgililer günü nasıl kutlanmaya başlandı? Rahip Valentine’i ve -haşa- “Yaradan” olarak belirlenen Juno’yu anma günü başka bir deyişle bizim ülkemizde kutlanan biçimiyle 14 Şubat “Sevgililer Günü” hakkında bilmedikleriniz…

14 Şubat’a başka bir deyişle “Sevgililer Günü”ne girdik ama bunu zati öğreniyorsunuzdur! Nitekim televizyonlar, reklam panoları, mağazalar, başka bir deyişle kısaca kapitalizmin tam çarkları bu günü bangır bangır duyuru ediyor. 14 Şubat geldi mi bir hayli kimsede telaş başlar; sevgilime, hanımıma, kız dostuma, nişanlıma seyrek de olsa beyime, erkek dostuma “Ne alsam?”, “Acaba bunu sever mi?”, “Bu çiçeği sever mi?”, “Nerede romantik bir yemek yesek?” ve eşi sualler gezer kafalarda. Mağazalar özel indirimler yaparak büyük kazançlar elde eder bugünlerde, insanlarda beğendiklerini mutlu etmeye çalışır.

Sevdiğin bir kimseye hoşluklar yapmak ona hoşlanıldığını sezdirmek ve bunu dile getirmek bunlar hakikatinde çok güzel tutumlar. Nitekim Peygamber Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde “Hoşlandığınız insana hoşlandığınızı söyleyiniz” Ebu Davud, Vitir 26. Ayrıca bk. Nesaî, Sehv 60 emretmiştir. Lakin bunu 14 Şubat’a veya başka bir tek güne anneler günü, babalar günü vs. indirmek ve o günün nerede, nasıl ve niye ortaya çıktığını öğrenmeden koyun sürüsü örneği başkalarına benzemek için bunları yapmak doğru değil.

Peygamberimiz bu hususla alakalı şu tümceyi sarf etmiştir: “Kim bir ulusa kavme benzemeye çalışırsa, o da onlardandır.” Ebu Davut. Libas.5. Bu nedenden dolayı sizler için kısaca 14 Şubat’ın ortaya çıkış hikâyesini kaleme aldım.

14 ŞUBAT NASIL ORTAYA ÇIKTI?

14 Şubat geleneği Roma mitolojisinde -haşa- “baş yaradan” Jüpiter’in kız kardeşi ve eşi olan Juno zamanından beri süregelen bir şeydir. Şubat ayı kuşların çiftleşme mevsiminin başlangıcı olduğundan, konutluluğun ve ailenin gözeticisi kabul edilen Juno’ya hürmeten 14 Şubat tarihi tatil günü duyuru edilmiş, ulus teşekkür babından Juno’ya çiçekler ikram ederdi. Bu günü takip eden 15 Şubat gününde ise 14 Şubat’ın armağanı olan“Lupercalia Bayramı” başlıyordu. Bu bayram ulusun genç popülasyonu için büyük bir önemi haizdi. Bunun nedeni ise yaşamları kesin yasalar ile hudutlandırılmış olan gençlerin bu günün dışında karşı tür ile hiçbir biçimde bir temas içerisinde olamamasından dolayıdır. Hangi genç kızın hangi genç erkek ile bir çift partner oluşturacağı daha önceki bir âdet ile tanımlanıyordu. Âdet şöyleydi:

Evlenme yaşına gelmiş olan kızlar toplanarak papirüs şeritlerine adlarını yazar ve bir kavanoza atarlardı, üryan koşu müsabakası yapan erkekler de varış çizgisine geldiklerinde adların yazılı olduğu şeritlerden birer tane sürükler ve o günü adını sürüklediği kızlarla geçirirlerdi. Şayet çiftler birbirlerine âşık olurlarsa evlenirlerdi ve yuvalarını kurarlardı, birbirlerine ısınamadılarsa veya günümüz evlilik programları deyimiyle “birbirlerinden elektrik alamadılarsa” o zaman parçalarlar ve kısmetlerini bir sonraki yıl ararlardı.

SEVGİLİLER GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Söylentiye göre Roma imparatorluğu zamanında Rahip Valentine isminde bir zat insanları iyi edermiş ve gelen hastalarını motive etmek için onlara bahçesinde yetiştirdiği çiçeklerden armağan edermiş.

Rahip Valentine zamanında, başka bir deyişle İmparator II. Claudius devrinde, İmparator, savaşacak asker bulamadığından evlenmeyi ve Hıristiyan törenlere göre nikâh kıymayı menetmiştir. Bu yasağa karşın Rahip Valentine nikâh kıymış ve insanları beğenmeye, hoşlanılmaya, evlenmeye teşvik etmiştir. Bunu dinleyen İmparator II. Claudius bir söylentiye göre Rahip Valentine’i sopayla vurarak can verdirtmiş, bir değişik söylentiye göre de tenini ters surat etmiş ve o biçimde öldürmüştür.

Hıristiyanlar Romalıların âdetini değiştirerek kızların adları yerine inancı kısmetine vefatı dahi göze alan kutlu addettikleri Rahip Valentine’in adlarını kâğıtlara yazdılar ve bunları millete dağıttılar. Bu sayede Rahip Valentine aynen Santa Claus Noel Baba ve eşleri gibi ün saldı ve aşkın, sevginin ve ailenin gözeticisi kabul edildi. 14 Şubat 270 senesinde can veren Rahip Valentine’nin vefat günü o günden sonra “Sevgililer Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Bir Müslüman olarak bundan sonra 14 Şubat günlerini kutlayıp kutlamamamız gerektiğine siz karar verin şimdi. Benim önerim illa hoşlandığınıza bir hoşluk yapmak istiyorsanız bunu belirli günlerde değil bir ömür boyu yapın, yeniden de karar sizin.

Not: Bu sorunla alakalı Türkçe hiçbir kaynak bulamadım, yazımı Almanca ve İngilizce kaynaklardan istifade ederek hazırladım. Türkçede bu sorunla alakalı hiçbir kaynağın bulunmuyor olması çok ilginç bir vaziyet.

Kaynak: Nurullah Mısıroğlu, Diriliş Postası 10 Şubat 2016

KİM BİR KAVME BENZEMEYE ÇALIŞIRSA, ONLARDANDIR!

KİM BİR KAVME BENZEMEYE ÇALIŞIRSA, ONLARDANDIR!

KADINLAR GÜNÜ DE NEYMİŞ?

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: