İŞARET DİLİYLE KUR’AN-I KERİM’İ HATMEDİP UMRE MÜKÂFATI KAZANDILAR

İŞARET DİLİYLE KUR’AN-I KERİM’İ HATMEDİP UMRE MÜKÂFATI KAZANDILAR

İŞARET DİLİYLE KUR’AN-I KERİM’İ HATMEDİP UMRE MÜKÂFATI KAZANDILAR

İŞARET DİLİYLE KUR'AN-I KERİM'İ HATMEDİP UMRE MÜKÂFATI KAZANDILAR

Hakkari’de Şehir Müftülüğünce açılan kursta işaret diliyle Kur’an-ı Kerim’i hatmeden 5 duyma manili, Diyanet İşleri Başkanlığının yardımıyla mukaddes topraklara gitme hayalini gerçekleştirdi.

Hakkari‘de, duyma manililere müteveccih kursta Kur’an-ı Kerim‘i hatmeden 5 duyma manili, Diyanet İşleri Başkanlığının yardımıyla mukaddes toprakları görmenin mutluluğunu yaşadı.

Şehir Müftülüğünce 4 sene evvel Merkez Belediye Camisi’nde açılan kursa katılan 7 duyma manili, burada hem dini bilgiler edindi hem de işaret diliyle Kur’an okumayı öğrendi.

Kursta Kur’an-ı Kerim’i hatmederek umre mükâfatı kazanan 5 duyma manili ise Diyanet’in yardımıyla mukaddes topraklara gitme hayalini gerçekleştirdi.

Camide imamlık yapan Yasin Aşkan, gönüllü olarak kursiyerlere Kur’an-ı Kerim’in yanı gizeme Hazreti Muhammed’in yaşamı, din kültürü ve terbiye bilgisi ile esas din bilgisi mevzularını işaret diliyle anlatıyor.

Aşkan, yaptığı söylemede, 2015’te Diyanet İşleri Başkanlığının Kastamonu’da tertip ettiği programda 15 gün, Hakkari Ulus Eğitim Merkezi’nde de 6 ay işaret dili eğitimi aldıktan sonra duyma manililere eğitim vermeye başladığını söyledi.

Manililere destekçi olmaya ve sosyal yaşamlarını geliştirmelerine katkı sunmaya çalıştığını belirten Aşkan, “Kardeşlerimizle hasbihal etmek, kasvetlerine derman olmak, onlara Kur’an-ı Kerim’i öğretmek tasvir edilemez bir duygu. Bu hoş kardeşlerimizle 2016’dan bu yana ders işliyoruz. Kur’an-ı Kerim’i hatmeden kardeşlerimizi Diyanet İşleri Başkanlığımızın desteğini mükâfatlandırıyor, umreye yolluyoruz. Mukaddes topraklara gidip dönen kursiyerler dini bedellere daha sıkı bağlanıyor.” diye konuştu.

Kursiyerlerin dini daha iyi bilmelerine kılavuzluk etmeye çalıştıklarını dile getiren Aşkan, Diyanet’in başlattığı çalışmanın bu sebeple çok ehemmiyetli olduğunu vurguladı.

Kursiyerlerin bu sayede mukaddes ihtimaline de kavuştuğunu ifade eden Aşkan, “Kardeşlerimizin çoğunun umreye gitme ihtimali yoktu. Başkanlığımızın takviyeyi sayesinde oraları görebildiler. Döndüklerinde yaşamlarında büyük başkalaşımlar oldu. Şu ana kadar 5 manili kardeşimizi umreye gönderdik. Bundan sonra da kurslarımız devam edecek.” dedi.

Kursiyerlerden Veysi Aşkan da imam Aşkan aracılığıyla yaptığı söylemede, 3 sene evvel kursa başladığına işaret ederek, “Burada Kur’an bildim. Kurs sayesinde umreye gittim. Bize bu ihtimali sağlayan Diyanet İşleri Başkanlığına, öğretmenimize teşekkür ederim. Kabe’yi ilk gördüğümde çok heyecanlandım. Peygamberimizin mezarını gördüğümde duygulandım. Derslerimiz çok hoş gidiyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

KUR’AN BİLMEK İSTİYORUM

KUR’AN ÖĞRENMEK İSTİYORUM

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: