ESSELAMÜ ALEYKÜM VE RAHMETULLAH

ESSELAMÜ ALEYKÜM VE RAHMETULLAH

ESSELAMÜ ALEYKÜM VE RAHMETULLAH

ESSELAMÜ ALEYKÜM VE RAHMETULLAH

Esselamü aleyküm ve rahmetullah ne demek? Esselamü aleyküm ve rahmetullah anlamı nedir? Namazda selamı kime veriyoruz? Esselamü aleyküm ve rahmetullah namazda ne zaman ve nerede söylenir? Esselamü aleyküm ve rahmetullah Arapça yazılışı, okunuşu ve anlamı…

Namazımızı tamamlamadan evvel sağa ve sola başımızı çevirerek verdiğimiz selamın “Esselamü aleyküm ve rahmetullah” Arapça yazılışı, okunuşu ve anlamı…

es- Selâm adı şerifi her türlü yetersizlikten, ayıptan, yanılgıdan, yaratılmışlara has başkalaşım ve yok oluştan münezzeh ve sâlim olan; kullarını her türlü makûsluklardan, risklerden selâmete çıkaran; Cennetteki kullarına selam veren demektir.

Esselamü Aleyküm ve Rahmetullah Arapça Yazılışı:

Esselamü Aleyküm ve Rahmetullah Anlamı:

Anlamı: “Allah’ın selamı üzerinize olsun”

ESSELAMÜ ALEYKÜM VE RAHMETULLAH NAMAZDA NERDE VE NE ZAMAN SÖYLENİR?

Selamın manası şudur; selam veren kimse sanki şöyle diyor:

“Benden size bir hasar gelmez. Benden taraf siz selamettesiniz. Allah’ın Selam adına mazhar olun; selamette kalın! Melek, insan ve cin olarak sizi rahatsız edecek bir günahı, bir yanlışı yapmam. Hepimiz Allah’ın kullarıyız ve kardeşiz…”

Dualar bitince başımızı evvel sağ tarafa çevirerek “Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diyerek selam veririz.

Sonra sola çevirip yeniden “Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diyerek selam veririz.

Böylece namaz sona ermiş olur.

 

                       

ES-SELAM ESMASININ ANLAMI VE FAZİLETİ

NAMAZDAN ÇIKARKEN VERİLEN SELAMIN KARARI NEDİR?

Hanefî mezhebinde seçim edilen görüşe göre namazların sonunda evvel sağ tarafa, sonra sol tarafa surat çevirerek selam vermek vaciptir. Bunun öğrenerek terk edilmesi namazın tekerrür kılınmasını gerektirir. Farkında olmadan terk edilmesi hâlinde ise bir şey gerekmez. Bu selamda “es-selâmü aleyküm ve rahmetullah” tümcesinin “es-selâm” kısmını söylemek vacip, “aleyküm ve rahmetullah” kısmını ilave etmek ise sünnettir. Bir görüşe göre de, sağa selam verilmesi vacip, sol tarafa selam verilmesi sünnettir. Namazdan çıkılması, tam imamlara göre yalnız bir selam ile olur, bununla namaz biter İbnü’l-Hümâm, Feth, I,328; Zeylaî, Tebyîn, I, 125.

Birinci selamı vermeyi farz gören Şâfiîlere göre bunun terk edilmesi namazı da iptal eder Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, I, 273.

Kaynak: islamveihsan.com

SELAM İLE ALAKALI AYET VE HADİSLER

PEYGAMBERİMİZİN SELÂMLAŞMA ÂDÂBI

SİZE SELAM VERENE DAHA HOŞUYLA SELAM VERİN

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: